Akyazim.Net Haber Siteniz! Haber Gönder
Akyazı, Akyazı Haber, Akyazi Son Dakika Haber
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

AKYAZI HASTANESİ

KATEGORİLER

HABER ARA


Gelişmiş Arama

AKYAZI MSN

EN ÇOK OKUNANLAR

BURÇ

DOVİZ

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

TAKVİM SAAT

Seçime Doğru

Seçime Doğru

Tarih 27 Mart 2014, 06:05 Editör Akyazım Haber

17 aralık operasyonları, yolsuzluklar, ayakkabı kutuları, hakimler, görev yeri değişen poliser, savcılar, paralel devlet konuşmaları, meydanlardan liderlerin atışmaları, berkin elvan ve burak can’ın ölümleri,tapeler,ses kayıtları, twitterin kapanması vs.vs. derken Yerel seçimler geldi çattı.

17 aralık operasyonları, yolsuzluklar, ayakkabı kutuları, hakimler, görev yeri değişen poliser, savcılar, paralel devlet konuşmaları, meydanlardan liderlerin atışmaları, berkin elvan ve burak can’ın ölümleri,tapeler,ses kayıtları, twitterin kapanması vs.vs. derken Yerel seçimler geldi çattı.

Her ne kadar genel seçim havası estrilsede aslında bu  bize daha iyi hizmet edecek olan belediye başkan adaylarını seçeceğimiz bir yerel seçim. Ama hem kamuoyun da hemde medya Adayların projeleri konuşulması  gerekirken adayların projelerinden çok meydanlardaki atışmalar ve yukarıda saydığımız maddeler konuşuldu. Seçmenlerin çoğu oy atacağı adayın projelerinden bi haber bir şekilde estrilen genel seçim havasına göre oy verecek gibi görünüyor.

Oluşturulan bu genel seçim atmosferinde göz ardı edilen başka bir meselede şu, Seçimlerin AKP,CHP,MHP  ve BDP-HDP arasında geçeceği algısı. Asıl olan durumsa Yerel seçimlere 26 partinin girecek olması.

Her nekadar medyanın tarafsız olduğu söylensede 26 partiden kaçının seçim propagandaları tarafsız yayınladı diye bir soru soracak olursak medyanın tarafsızlık sınavından sınıfta kalacağı kesin.

Gelelim seçim hakkındaki bilgilerimize

2014 yerel seçimlerinde ortalama 53 milyon seçmen 400 bin sandıkta oy kullanacak.30 Mart mahalli idareler genel seçimlerinde partilerin oy pusulalarındaki yerleri, YSK Başkanı Sadi Güven başkanlığında kurayla belli oldu. Oy pusulalarındaki partilerin yeri ise şöyle;

1) Hür Dava Partisi  (HÜDA-PAR)

2) Demokratik Sol Parti (DSP)

3) Alternatif Parti (AL PARTİ)

4) Doğru Yol Partisi (DYP)

5) Toplumsal Uzlaşma ve Reform Partisi (TURK PARTİ)

6) Halkın Kurtuluş Partisi (HKP)

7) Türkiye Komünist Partisi (TKP)

8) Genç Parti (GP)

9) Büyük Birlik Partisi (BBP)

10) Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)

11) Muhafazakar Yükseliş Partisi (MYP)

12) Yurt Partisi (YP)

13) Demokrat Parti (DP)

14) Emek Partisi (EP)

15) Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP)

16) Millet Partisi (MP)

17) Saadet Partisi (SP)

18)Hak ve Özgürlük Partisi (HAK PAR)

19)Liberal Parti (LP)

20) Barış ve Demokrasi Partisi (BDP)

21) Bağımsız Türkiye Partisi (BTP)

22) İşçi Partisi (İP)

23) Halkların Demokrasi Partisi (HDP)

24) Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)

25) Hak ve Eşitlik Partisi (HEPAR)

26) Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)

Saat farkından dolayı  Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüshane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis  illerimizde 07:00 ile 16:00 arasında;

Adana, Afyon, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Düzce, Edirne, Eskişehir, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli,  Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Tokat, Uşak, Yalova, Yozgat, Zonguldak ve Osmaniye illerimiz 08:00-17:00 Saatleri arasında oy kullanacaklardır.

Oy kullanırken seçmenin dikkat etmesi gereken hususlar

Öncelikle seçmen yanında TC kimlik numarası olan kimliğini, yada resmi bir kurumdan verilmiş olan kimlik kartı, pasaport gibi belgelerinin yanında getirmesi gerekiyor eğer yanında böyle bir belge yoksa muhtarlıktan yada nüfus müdürlüklerinden alınmış nufus kayıt örneği ver seçmen kağıdını yanında bulundurmalıdır.

Oy kullanma sırasında kendisine verilen oy pusulasında YSK’ya ait filigran olup olmadığına,

Arka yüzde sandık başkanı tarafından vurulan mühür olup olmadığına,

Oy pusulasının herhangi bir yerinde yırtık, çizik, kalem izi yada pusulnın üzerinde herhenagi bir partiye Evet  mührü vurulup vurulmadığına,

Oy pusulasının  belirtilen renk dışında olup olmadığına dikkat edilmesi gerekiyor.

 

Oy kullanırken evet mührünü belirlemiş olduğumuz adayın altında bulunan ve mühür için ayrılan kısma basıyoruz. Birden fazla mühür olması yada birden fazla adaya Evet mührü basılması oyunuzu geçersiz kılar.Birden fazla oy pusulası verilemeyeceğinden dikkatli bir şekilde bu işlemin yapılması gerekiyor.

Bir önemli konuda şu; Sosyal medyada çıkan falan Partiye tepki olsun diye oy pusulasına çarpı koy,destek olsun diye Esma yaz yada Atatürk yaz diye birçok söylenti çıkarıldı eğer oyunuzun iptal olmasını istiyorsanız yapabilirsiniz :D

Oy kullanılacak zarflar;

MA­Vİ ZARF: Belediye başkanlığına ilişkin mavi renkli birleşik oy pusulası ile belediye meclis üyeliğine ilişkin sarı renkli birleşik oy pusulası mavi zarfla kullanılacak. Büyükşehirlerde ise büyükşehir başkanlığına ilişkin beyaz renkli oy pusulasıda mavi zarfla kullanılacak.

MOR ZARF: Köy se­çim­le­rin­de köy muh­ta­rı ile köy ih­ti­yar mec­li­si üye­le­ri­nin bir­lik­te ya­zı­lı ol­du­ğu oy pu­su­la­sı, ma­hal­le se­çim­le­rin­de ma­hal­le muh­ta­rı ile ma­hal­le ih­ti­yar he­ye­ti üye­le­ri­nin bir­lik­te ya­zı­lı ol­du­ğu oy pu­su­la­sı mor renk­li zarf ile kul­la­nı­la­cak.

Unutmadan kendi tükenmez kaleminizi yanınızda bulundurmanızı tavise ederiz.


Bu haber 5297 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Akyazı

Konuralp Mahallesi Muhtar Adayı Muhsin ANIL Sitemize Açıklamada Bulundu

Konuralp Mahallesi  Muhtar Adayı Muhsin ANIL Sitemize Açıklamada Bulundu HEP BİRLİKTE İLERİYE ... biz ne kadar inandıksa sizde o kadar inanın Biz değişime hazırız ya siz?

Akyazı’da Saadet Fırtınası Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Akyazı’da Saadet Fırtınası Tüm Hızıyla Devam Ediyor Saadet Partisi Akyazı İlçe Teşkilatı Meclis üyeliği Aday adayı başvuruları hız kezmeden devam ediyor....

REKLAM ALANI

HABER GÖNDER

AİLE HEKİMLİĞİ

ANKET

Akyazı'da Belediye Başkanı Kim Olsun İstersiniz?

Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

TREN SAATLERİ

Sitemiz 5846 sayili fikir ve sanat eserleri kanununa uygun yayin yapmaktadir. Haber Portalımızda yayınlanan haberler kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir. - Akyazim.Net Haber Sitesi, Akyazı Sondakika Haberleri, Akyazı'nın Güncel Haber Sitesi...
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi

Akyazı Akyazı Haber İletişim Künye Haber Gönder Reklam